Darmowa dostawa od 500 zł
Bogata oferta
Proste zwroty towaru
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Metody Nawadniania Powierzchniowego

2024-02-28
Metody Nawadniania Powierzchniowego

Metody Nawadniania Powierzchniowego

Najstarszą techniką jest nawadnianie powierzchniowe, które wykorzystuje naturalny spadek terenu do rozprowadzania wody po powierzchni gleby. Metoda ta, znana od tysięcy lat, obejmuje nawadnianie bruzdowe, graniczne i basenowe, często określane mianem nawadniania powodziowego. Jest to metoda dominująca w wielu regionach globu, wykorzystująca naturalne lub sztucznie utworzone wały do kontrolowania poziomu wody.

Mikro-nawadnianie

Mikro-nawadnianie, inaczej nawadnianie miejscowe lub kroplowe, polega na dostarczaniu wody bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny za pomocą systemu rurkowego działającego pod niskim ciśnieniem. Metoda ta jest wysoce efektywna, minimalizując straty wody poprzez parowanie czy spływ powierzchniowy.

Nawadnianie kroplowe

Nawadnianie kroplowe dostarcza wodę bezpośrednio do korzeni roślin, kroplami spadającymi tuż przy nich, co czyni je jednym z najbardziej efektywnych systemów nawadniania pod względem zużycia wody. Technologia ta umożliwia również fertygację, czyli dostarczanie roztworu nawozowego wraz z wodą nawadniającą.

Nawadnianie ze zraszaczami

Systemy zraszające, wykorzystujące zraszacze lub działka wodne do rozprowadzania wody pod wysokim ciśnieniem, są powszechnie stosowane zarówno w rolnictwie, jak i do podlewania trawników czy parków. Nawadnianie z zraszaczami umożliwia rozprowadzenie wody na dużych obszarach, jednak jest mniej efektywne niż nawadnianie kroplowe ze względu na większe straty wody na skutek parowania.

Nawadnianie obrotowe z punktem osi

Nawadnianie obrotowe, albo osiowe, z systemem rur poruszającym się wokół centralnego punktu- wokół osi, to nowoczesna metoda umożliwiająca równomierne nawadnianie dużych obszarów. Systemy te mogą być zaawansowane technologicznie, często sterowane komputerowo, zapewniając wysoką efektywność nawadniania.

Nawadnianie podpowierzchniowe

Nawadnianie podpowierzchniowe dostarcza wodę bezpośrednio pod powierzchnię gleby, zmniejszając straty wody na skutek parowania. Jest to szczególnie efektywne w obszarach o wysokim zwierciadle wody gruntowej, gdzie woda jest dostarczana bezpośrednio do strefy korzeniowej roślin.

Każda z tych metod ma swoje zalety i zastosowania, a wybór odpowiedniej metody zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj upraw, warunki klimatyczne i dostępność zasobów wodnych.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
5.00 / 5.00 6 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Bardzo szybka realizacja zamówienia
2024-01-21
Natychmiastowa wysyłka !!!
pixel