Darmowa dostawa od 500 zł
Bogata oferta
Proste zwroty towaru
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poradnik doboru elektrozaworów

2024-03-05
Poradnik doboru elektrozaworów

Jak działa elektrozawór

Zasada działania elektrozaworu opiera się na prostym mechanizmie. W stanie bazowym, kiedy cewka nie jest zasilana, zwora utrzymuje zawór w pozycji zamkniętej lub otwartej, w zależności od typu zaworu - normalnie zamkniętego (NZ) czy normalnie otwartego (NO). Przepływ medium jest wtedy odpowiednio zablokowany lub umożliwiony. Po podaniu napięcia, elektromagnes aktywuje zworę, która zmienia pozycję zaworu, otwierając lub zamykając przepływ.

Rodzaje elektrozaworów

Elektrozawory dzielą się na dwa podstawowe typy w zależności od domyślnego stanu:

  • NZ (Normalnie Zamknięty): Zawór domyślnie blokuje przepływ medium i otwiera się tylko, gdy jest zasilany.
  • NO (Normalnie Otwarty): Zawór domyślnie umożliwia przepływ medium i zamyka się, gdy jest zasilany.

Wybór elektrozaworów

Aby właściwie dobrać elektrozawór, należy określić rodzaj i właściwości medium, które ma być przez niego kontrolowane, takie jak rodzaj cieczy lub gazu, jego agresywność chemiczną, potencjalne zanieczyszczenia, ciśnienie oraz temperaturę. Ponadto, konieczne jest określenie przepustowości, jak również warunków otoczenia, w którym będzie pracował zawór, w tym temperatury, wilgotności, zanieczyszczenia oraz potencjalnych zagrożeń, jak ryzyko eksplozji.

Elektrozawory w nawadnianiu

W systemach nawadniania często stosuje się elektrozawory z cewkami na napięcie 24V AC, które kontrolują przepływ wody. Są one dostosowane do pracy z różnymi typami instalacji, od małych systemów ogrodowych po duże instalacje rolnicze. W zależności od potrzeb, można wybierać między modelami o różnych średnicach i rodzajach połączeń, takich jak gwint wewnętrzny czy złącza śrubunkowe.

Przykłady zastosowań

Elektrozawory znajdują zastosowanie w szerokiej gamie systemów nawadniających, oferując precyzyjne i niezawodne sterowanie przepływem wody. W zależności od rozmiaru i ciśnienia systemu, można wybrać odpowiednie modele, od mniejszych zaworów dla niewielkich przepływów, po większe jednostki przeznaczone do obsługi szerokich instalacji nawadniających.

Znaczenie cewki elektrozaworu

Wybór cewki elektrozaworu jest kluczowy dla zapewnienia odpowiedniej mocy i napięcia zasilania. Dostępne są różne opcje podłączenia, w tym puszki przyłączeniowe, wtyki czy konektory. W środowiskach wymagających szczególnej ochrony, stosuje się cewki z odpowiednim stopniem szczelności oraz cewki przystosowane do pracy w warunkach eksplozyjnych.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-15
Sprawnie, szybko, bezproblemowo
2024-04-19
Ok
pixel