Darmowa dostawa od 500 zł
Bogata oferta
Proste zwroty towaru
Masz pytania? Skontaktuj się z nami
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rodzaje elektrozaworów

2024-03-06
Rodzaje elektrozaworów

Zawory Bezpośredniego Działania

Te zawory działają poprzez bezpośredni wpływ elektromagnesu na zworę, która kontroluje przepływ medium przez otwór główny. W stanie spoczynku, bez napięcia na cewce, zwora zamyka otwór, blokując przepływ. Gdy cewka jest zasilana, zwora przyciągana jest do cewki, co pozwala na przepływ medium.

Zawory Działania Pośredniego (z Serwosterowaniem)

Zawory te są zaprojektowane do obsługi większych ciśnień i przepływów, działając na zasadzie różnicy ciśnień. W stanie bez napięcia na cewce, zwora utrzymuje otwór pilotowy zamknięty, a membrana zamyka otwór główny, blokując przepływ. Podanie napięcia na cewkę powoduje otwarcie otworu pilotowego, spadek ciśnienia nad membraną, co skutkuje otwarciem przepływu przez otwór główny.

Zawory Działania Pośredniego (z Serwosterowaniem) ze Wspomaganiem Otwarcia

Te zaawansowane zawory działają nawet przy braku różnicy ciśnień, dzięki specjalnemu łącznikowi łączącemu zworę z membraną. Zawory te mogą być wykonane zarówno w wersji normalnie zamkniętej (NZ), jak i normalnie otwartej (NO) i są stosowane w systemach wymagających większych ciśnień i przepływów.

Zawory Proporcjonalne

Zawory proporcjonalne umożliwiają płynną regulację przepływu medium poprzez zmianę sygnału sterującego (np. 4-20 mA lub 0-10 V DC). Są one stosowane w aplikacjach, gdzie niezbędna jest precyzyjna kontrola przepływu.

Zawory 3/2-drożne (Upustowe)

Zawory trzydrożne posiadają trzy połączenia: wlot, wylot oraz dodatkowe połączenie upustowe. Działanie zaworu zależy od stanu cewki: gdy jest zasilana, otwiera przepływ i zamyka upust, a gdy nie jest zasilana, zamyka przepływ i otwiera upust.

Każdy z tych typów zaworów elektromagnetycznych znajduje zastosowanie w różnorodnych systemach i instalacjach, od prostych aplikacji kontrolujących przepływ wody, przez zaawansowane systemy przemysłowe, aż po specjalistyczne zastosowania, takie jak automaty do napojów. Wybór odpowiedniego typu zaworu zależy od specyficznych wymagań aplikacji, takich jak rodzaj medium, wymagane ciśnienie, przepływ oraz warunki pracy.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 19 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-19
Ok
2024-02-05
Polecam!
pixel